Lolde Koridorlar

tarafından
2
Lolde Koridorlar

Lol’de Koridorlar

 

Lolde Koridorlar; Solo koridor (top lane) genellikle of tank heroların kullandığı koridordur. Ad (atak damage) şampiyonların tercihidir. Ama bazı istisnai durumlar olabilir. Örneğin; nidale her koridorda oynayabilen bir şampiyondur. Üst koridorda da bu heronun avantajı uzak menzilli atağı sayesinde karşı takımda ki heroyu geri püskürtebilir ve minyon kasabilir. Mesafeli olarak ardı ardına üç tane kule bulunur.

Üçüncü kulenin yıkılmasının ardından inhibitör bulunur. Bu koridorda yakın mesafeli ve atağı yüksek şampiyonlar seçilir. Genellikle defansı yüksek ve takım savaşlarında savaşı başlatan şampiyonlardan biridir. Bu sayede karşı takımda ki oyuncular üst koridorda ki şampiyona atak yaparken diğer şampiyonlar karşı takıma rahat bir şekilde saldırabilir.

 

Orta koridor (mid lane) genellikle en çok gang atılan koridordur. Bu lanede genelde ap (ability power) şampiyonlar tercih edilir. Örneğin; Victor, Viladimir, Swain. Menzilli herolar tercih sebebidir. Bu koridorda oynayan şampiyonlar mana gerektiren ve mana gerektirmeyen şampiyon rotasyonu seçilebilir.

Mesafeli olarak ardı ardına üç tane kule bulunur. Üçüncü kulenin yıkılmasının ardından inhibitör bulunur. Genellikle yetenek gücü kastıkları için defansları çok yüksek olmasa da ölümcül saldırılar yapabilen şampiyonlardır. Bu sayede karşı takımda ki karakterlere yüksek hasar verdikleri için arka safhada durup atak yapmayı gerçekleştirirler.

 

Alt koridor: Birbirini tamamlayan iki şampiyondan oluşan koridordur. Saldırı gücü taşıyıcısı (abc) ve yanında support şampiyonu bulunur. Support şampiyonu saldırı gücü taşıyıcısının tamamlayıcı bir parçasıdır. Mesafeli olarak ardı ardına üç tane kule bulunur. Üçüncü kulenin yıkılmasının ardından inhibitör bulunur.

Saldırı gücü taşıyıcısı menzilli olduğu için ve hızlı atak yaptığından dolayı (ab) karşı takım için tehlikeli bir şampiyondur. Supportda takıma yardım şampiyonudur. Çok iyi oynayan bir destek şampiyonu takım savaşlarında takım şampiyonlarını korumakla görevlidir.

Üst Koridor Hakkında Bilgi

 

Üst koridorda Nasıl Oynanmalıdır?

Üst koridor oyuncuları genellikle tanka yakın olan savaşçılardan oluşur. Böyle olmasının en büyük özelliği takım içerisinde ormanla birlikte takımını hem savunacak hem de savaş içerisinde etkili hamleler yapma gereksinimi olmasıdır. Takımın hem savunma gücünü yükselten hem de savaş içerisinde karşı rakipleri katletme yeteneği olan şampiyonları oynayabilecek oyuncuların genellikle tercih ettiği üst koridor oyunun savaş içerisinde takımın savunma gücünü yüklenerek karşı rakibin önemli hamlelerine de karşılık vermelidir. Genellikle oyuncuların stratejik olarak ormandan yardım gelmemesi halinde karşı şampiyonla pek fazla savaşın olmadığı üst koridor genellikle minyon katletmekle veya ışınlanmayla takımına yardım ederek kasılmaya çalışır. Bahsettiğimiz olayda daha çok tankımsı şampiyonların uyguladığı bir strateji. Bir de suikastçı olarak bilinen şampiyonların veya nişancı olarak bilinen bazı şampiyonların kullanıldığı üst koridor da savaşın çok daha yaygın olduğu minyon katletmekle birlikte karşı rakibin oyun düzenini bozarak iyi bir oyun anlayışı olabilir. Otların yakın olmasıyla otlara girip çıkarak karşı oyuncuların kafasını karıştırabilir kendinize uygun fikir edinip otların içinden hamle yapabilirsiniz. Sizlere tavsiyem daha çok tankımsı ve takım içerisinde uygun olabilecek en iyi şampiyonu seçip hem takım savunmasında belli bir yere sahip olmanız hem de rakip katletmekte çok zorluk çekmemeniz böylelikle takım içerisinde kolayca 2 görev birden yüklenebilirsiniz.

 

Üst Koridorun En Etkili Şampiyonları Hangileridir? Neden Bu Şampiyonlar Tercih Edilir?

 

Üst koridorun etkili olduğu kısımlar yukarıda belirtmiş olduğum gibi savaşan, tanklayan ve karşısındaki rakibe nefes aldırmadan oyuncuların kullandığı şampiyonlar olmalıdır. Suikastçı olarak bilinen bu şampiyonların özelliklerinden bir tanesi de karşı rakibin orta oyuncusuna veya nişancısına saldırıp onun savaş içerisindeki etkisini düşürebilmek böylelikle takımınız savaş içerisinde bir adım önde olmasını sağlamak. Şampiyonunuz daha çok tankımsı bir şampiyonsa daha çok savaşa ilk giren olmanız ve takımınızın orta ve nişancı oyuncusunu korumanız çok etkili olacaktır. Üst koridor oyuncularının tercih ettiği ve genelde kullanılan şampiyonların çok iyi kullanılabilmeleri önemli çünkü oyunun büyük bölümünde etki yaratmakla birlikte karşı rakip üst koridor şampiyonuna karşı yaşayabileceği ölümler geri düşmenizi çok sağlayacak ve tavsiyem ona yönelik bir şampiyon seçmeniz ve sizin yenilmeyecek, kolayına ölmeyecek seviyede olmanız. Şimdi sizlere üst koridorun en etkili şampiyonlarından bahsetmek istiyorum. Fiora, Gangplank, Gnar, İrelia, Jax, Jayce, Lulu, Malphite, Maokai, Nasus, Pantheon, Renekton, Riven, Rumble, Ryze, Shen. Bu şampiyonlarımızın bazılarının daha çok savaşı bazılarının ise daha çok tankımsı şampiyonlar olduğunu belirtmem de fayda var. Karşıda ki şampiyona göre şampiyonunuzu belirlemek size büyük avantaj sağlayacak ve savaşta ve koridorda çok büyük üstünlük sağlamanıza yardımda bulunacak. Sizlere tavsiyem şampiyon rehberimizden şampiyonları öğrenip kendinize uyum sağlamak ve yeterli sürede seçtiğiniz şampiyonlarla oynamak teşekkürler.

Alt Koridorda Nasıl Oynanmalı?

Lol’de Koridorlar, Üst Koridor, Alt Koridor, Kabiliyetler

Lol’de Koridorlar, Üst Koridor, Alt Koridor, Kabiliyetler

Alt koridoru diğer bölgelerden ayıran en büyük özellik 2 tane şampiyonla koridorda bulunmaktır. Bu şampiyonlar nişancı ve destekten oluşmakla birlikte bazı oyuncuların tercih ettiği yetenek gücüne veya tanka sahip şampiyonlarda bulunmaktadır. Birçok oyuncunun arkadaşıyla birlikte gittiği alt koridor oyun içerisindeki önemiyle de dikkat çekmektedir. Eğer arkadaşınızla birlikte oyuna giremiyorsanız ve alt koridor mecburiyetiniz bulunmaktaysa takım arkadaşınızla birlikte iyi uyum sağlamanız gerekmektedir. Eğer uyum sağlanmasa karşı tarafın etkinliğine yenik düşüp koridorunuzu kaybedebilirsiniz. Her iki şampiyonun yani her iki oyuncunun oynadıkları şampiyona göre belli bir görevi vardır. Nişancı oyuncunun genellikle minyon katletmekle uğraştığı daha çok savaştan kaçan bir görüntü sergilemesi koridor için gereklidir. Tabi ki oyun durumuna karşı şampiyonun da oyunculuk seviyesine göre savaşta yapabilirsiniz. Genelde oyuncuların stratejisi minyon katlederek altın toplamakla eşya alabilmek. Diğer şampiyon olan destek oyuncusunun en büyük görevi nişancısını korumakla birlikte totemlerle hem takımına hem de kendi koridoruna karşıdan yapılabilecek hamlelerde yardımda bulunmak. Nişancı oyuncunun takım savaşları içerisinde geride durarak şampiyon katletmesi takım için oldukça avantajlı olmakla birlikte gelen saldırılara göre iyi bir pozisyon almasını tavsiye ederim. Destek şampiyonunun nişancısını koruması takım için bir adım öne geçmesini sağlayarak hem oyun içerisinde hem de kendi koridorunda büyük avantaj sağlayacaktır. Savaş içerisinde en büyük etkiyi yaratan nişancı oyuncu kesinlikle oynadığı şampiyona çok iyi alışmalı ve kendini diğer koridorlardan uzak tutarak sadece nişancı şampiyonlara odaklaması nişancı olarak seviyesini oldukça yükseltecektir. Oyun içerisinde nişancının devamlı minyon katletmekle meşgul olması, destek şampiyonunun ise aldığı totemleri iyi kullanarak ve diğer takımın kullandığı totemleri yok ederek takımına yardımda bulunmasını ve oyun içerisinde aldığı eşyaları takım şampiyonlarının üzerinde kullanarak desteklemesini tavsiye ederim.

 

Alt Koridorun En Etkili Şampiyonları Hangileridir? Neden Bu Şampiyonlar Tercih Edilir?

Alt koridor için tercih edilecek şampiyonların birbirleriyle olan uyumları koridor için çok büyük öneme sahiptir. Eğer şampiyonlarınızın uyumu ve sizin de takım arkadaşınızla uyumunuz yerindeyse kesinlikle kolayına kaybetmeyecek bir hale gelirsiniz. Bu şampiyonların etkileri oyun içerisinde de sürecektir. Bazı nişancı şampiyonlar oyunlar uzadıkça güçlerini da çok belli etmekle birlikte bazıları oyunun başında ve ortasında büyük etki yaratırlar. Her birinin belli bir atış uzaklığı bulunmakla birlikte hepsinin kendine özel skill atışları bulunur. Destek şampiyonlarının ise oldukça destekleyici tarafları olmakla beraber yetenek gücüne ve tanka sahip şampiyonlarıyla da takıma katkı sağlayabilecek özellikler bulunur. Genelde destek şampiyonu ve tankımsı destekçilerin tercih edildiği bu şampiyonların oyun içerisinde kimsenin görmediği ama oyunun en önemli etkilerini yaratabilecek durumda bulunmasıdır. Sizlere öncelikle nişancı şampiyonlarımızı belirtmek istiyorum. Ashe, Caitlyn, Corki, Draven, Ezreal, Jinx, Kog’Maw, Lucian, Miss Fortune, Quinn, Sivir, Tristana, Twitch, Varus, Vayne. Bu şampiyonlarının her birinin ayrı özellikleri olmakla birlikte hepsinin farklı skilleri bulunmaktadır. Sizlere bu şampiyonlarla ilgili en büyük tavsiyem hepsinin özelliklerini öğrenmeniz fakat kendinizin en çok alıştığı kendinizi en iyi hissettiğiniz nişancıyla veya nişancılarla oyunlar oynamanız. Şimdi ise nişancıların en büyük yardımcısı konumunda bulunan ve en çok tercih edilen destekçi şampiyonları sizlere belirtmek istiyorum. Alistar, Annie, Blitzcrank, Braum, Fiddlesticks, Janna, Karma, Kayle, Leona, Lulu, Morgana, Nami, Nunu, Sona, Soraka, Taric, Thresh, Zilean. Bu şampiyonların tümü koridorda bulunan nişancınıza ve takım savaşları içerisinde diğer takım şampiyonlarınıza da oldukça destekte bulunarak savaş içerisinde takımınıza çok büyük katkılarda bulunabilirsiniz. Sizlere en büyük tavsiyem nişancı ve destek şampiyonunuzla aranızdaki bağı kurmak ve iyi anlaşarak koridorda avantaj sağlamak. Savaş içerisinde ise takımınıza yapabileceğiniz katkıların en büyüğünü yapmak. Şampiyon rehberimizden şampiyonları öğrenip kendinize uyum sağlamak ve özellikle nişancı seçtiğiniz şampiyonlarla devamlı oynamak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır teşekkürler.

Kabiliyetler

League of Legends’da her şampiyonun kendine özgü yetenekleri olmakla birlikte hepsinin belli başlı özellikleri vardır. Bu özelliklere ek olarak şampiyonun yetenekleri doğrultusunda oyuna başlamadan önce bulunan seviyenize göre kabiliyetler vardır. Seviyeniz arttıkça bu kabiliyetleri daha çok kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Seviyeniz arttıkça toplam seviyenize göre koymaya başlayabilirsiniz. Toplam seviyeniz 30 olduğundan 30 tane kullandığınız şampiyonunuzun yeteneğine bağlı olarak kabiliyet seçme hakkınız bulunur. Bu kabiliyetler oyun içerisindeki yeteneğinizi, defansınızı, saldırma gücünüz, hızınızı ve daha birçok kabiliyetinizi arttırabilirsiniz.

Üst Koridor Hakkında Bilgi

 

Üst koridorda Nasıl Oynanmalıdır?

Üst koridor oyuncuları genellikle tanka yakın olan savaşçılardan oluşur. Böyle olmasının en büyük özelliği takım içerisinde ormanla birlikte takımını hem savunacak hem de savaş içerisinde etkili hamleler yapma gereksinimi olmasıdır. Takımın hem savunma gücünü yükselten hem de savaş içerisinde karşı rakipleri katletme yeteneği olan şampiyonları oynayabilecek oyuncuların genellikle tercih ettiği üst koridor oyunun savaş içerisinde takımın savunma gücünü yüklenerek karşı rakibin önemli hamlelerine de karşılık vermelidir. Genellikle oyuncuların stratejik olarak ormandan yardım gelmemesi halinde karşı şampiyonla pek fazla savaşın olmadığı üst koridor genellikle minyon katletmekle veya ışınlanmayla takımına yardım ederek kasılmaya çalışır. Bahsettiğimiz olayda daha çok tankımsı şampiyonların uyguladığı bir strateji. Bir de suikastçı olarak bilinen şampiyonların veya nişancı olarak bilinen bazı şampiyonların kullanıldığı üst koridor da savaşın çok daha yaygın olduğu minyon katletmekle birlikte karşı rakibin oyun düzenini bozarak iyi bir oyun anlayışı olabilir. Otların yakın olmasıyla otlara girip çıkarak karşı oyuncuların kafasını karıştırabilir kendinize uygun fikir edinip otların içinden hamle yapabilirsiniz. Sizlere tavsiyem daha çok tankımsı ve takım içerisinde uygun olabilecek en iyi şampiyonu seçip hem takım savunmasında belli bir yere sahip olmanız hem de rakip katletmekte çok zorluk çekmemeniz böylelikle takım içerisinde kolayca 2 görev birden yüklenebilirsiniz.

 

Üst Koridorun En Etkili Şampiyonları Hangileridir? Neden Bu Şampiyonlar Tercih Edilir?

 

Üst koridorun etkili olduğu kısımlar yukarıda belirtmiş olduğum gibi savaşan, tanklayan ve karşısındaki rakibe nefes aldırmadan oyuncuların kullandığı şampiyonlar olmalıdır. Suikastçı olarak bilinen bu şampiyonların özelliklerinden bir tanesi de karşı rakibin orta oyuncusuna veya nişancısına saldırıp onun savaş içerisindeki etkisini düşürebilmek böylelikle takımınız savaş içerisinde bir adım önde olmasını sağlamak. Şampiyonunuz daha çok tankımsı bir şampiyonsa daha çok savaşa ilk giren olmanız ve takımınızın orta ve nişancı oyuncusunu korumanız çok etkili olacaktır. Üst koridor oyuncularının tercih ettiği ve genelde kullanılan şampiyonların çok iyi kullanılabilmeleri önemli çünkü oyunun büyük bölümünde etki yaratmakla birlikte karşı rakip üst koridor şampiyonuna karşı yaşayabileceği ölümler geri düşmenizi çok sağlayacak ve tavsiyem ona yönelik bir şampiyon seçmeniz ve sizin yenilmeyecek, kolayına ölmeyecek seviyede olmanız. Şimdi sizlere üst koridorun en etkili şampiyonlarından bahsetmek istiyorum. Fiora, Gangplank, Gnar, İrelia, Jax, Jayce, Lulu, Malphite, Maokai, Nasus, Pantheon, Renekton, Riven, Rumble, Ryze, Shen. Bu şampiyonlarımızın bazılarının daha çok savaşı bazılarının ise daha çok tankımsı şampiyonlar olduğunu belirtmem de fayda var. Karşıda ki şampiyona göre şampiyonunuzu belirlemek size büyük avantaj sağlayacak ve savaşta ve koridorda çok büyük üstünlük sağlamanıza yardımda bulunacak. Sizlere tavsiyem şampiyon rehberimizden şampiyonları öğrenip kendinize uyum sağlamak ve yeterli sürede seçtiğiniz şampiyonlarla oynamak teşekkürler.

 

Alt Koridorda Nasıl Oynanmalı?

 

Alt koridoru diğer bölgelerden ayıran en büyük özellik 2 tane şampiyonla koridorda bulunmaktır. Bu şampiyonlar nişancı ve destekten oluşmakla birlikte bazı oyuncuların tercih ettiği yetenek gücüne veya tanka sahip şampiyonlarda bulunmaktadır. Birçok oyuncunun arkadaşıyla birlikte gittiği alt koridor oyun içerisindeki önemiyle de dikkat çekmektedir. Eğer arkadaşınızla birlikte oyuna giremiyorsanız ve alt koridor mecburiyetiniz bulunmaktaysa takım arkadaşınızla birlikte iyi uyum sağlamanız gerekmektedir. Eğer uyum sağlanmasa karşı tarafın etkinliğine yenik düşüp koridorunuzu kaybedebilirsiniz. Her iki şampiyonun yani her iki oyuncunun oynadıkları şampiyona göre belli bir görevi vardır. Nişancı oyuncunun genellikle minyon katletmekle uğraştığı daha çok savaştan kaçan bir görüntü sergilemesi koridor için gereklidir. Tabi ki oyun durumuna karşı şampiyonun da oyunculuk seviyesine göre savaşta yapabilirsiniz. Genelde oyuncuların stratejisi minyon katlederek altın toplamakla eşya alabilmek. Diğer şampiyon olan destek oyuncusunun en büyük görevi nişancısını korumakla birlikte totemlerle hem takımına hem de kendi koridoruna karşıdan yapılabilecek hamlelerde yardımda bulunmak. Nişancı oyuncunun takım savaşları içerisinde geride durarak şampiyon katletmesi takım için oldukça avantajlı olmakla birlikte gelen saldırılara göre iyi bir pozisyon almasını tavsiye ederim. Destek şampiyonunun nişancısını koruması takım için bir adım öne geçmesini sağlayarak hem oyun içerisinde hem de kendi koridorunda büyük avantaj sağlayacaktır. Savaş içerisinde en büyük etkiyi yaratan nişancı oyuncu kesinlikle oynadığı şampiyona çok iyi alışmalı ve kendini diğer koridorlardan uzak tutarak sadece nişancı şampiyonlara odaklaması nişancı olarak seviyesini oldukça yükseltecektir. Oyun içerisinde nişancının devamlı minyon katletmekle meşgul olması, destek şampiyonunun ise aldığı totemleri iyi kullanarak ve diğer takımın kullandığı totemleri yok ederek takımına yardımda bulunmasını ve oyun içerisinde aldığı eşyaları takım şampiyonlarının üzerinde kullanarak desteklemesini tavsiye ederim.

 

Alt Koridorun En Etkili Şampiyonları Hangileridir? Neden Bu Şampiyonlar Tercih Edilir?
Lol’de Koridorlar, Üst Koridor, Alt Koridor, Kabiliyetler

Lol’de Koridorlar, Üst Koridor, Alt Koridor, Kabiliyetler

Alt koridor için tercih edilecek şampiyonların birbirleriyle olan uyumları koridor için çok büyük öneme sahiptir. Eğer şampiyonlarınızın uyumu ve sizin de takım arkadaşınızla uyumunuz yerindeyse kesinlikle kolayına kaybetmeyecek bir hale gelirsiniz. Bu şampiyonların etkileri oyun içerisinde de sürecektir. Bazı nişancı şampiyonlar oyunlar uzadıkça güçlerini da çok belli etmekle birlikte bazıları oyunun başında ve ortasında büyük etki yaratırlar. Her birinin belli bir atış uzaklığı bulunmakla birlikte hepsinin kendine özel skill atışları bulunur. Destek şampiyonlarının ise oldukça destekleyici tarafları olmakla beraber yetenek gücüne ve tanka sahip şampiyonlarıyla da takıma katkı sağlayabilecek özellikler bulunur. Genelde destek şampiyonu ve tankımsı destekçilerin tercih edildiği bu şampiyonların oyun içerisinde kimsenin görmediği ama oyunun en önemli etkilerini yaratabilecek durumda bulunmasıdır. Sizlere öncelikle nişancı şampiyonlarımızı belirtmek istiyorum. Ashe, Caitlyn, Corki, Draven, Ezreal, Jinx, Kog’Maw, Lucian, Miss Fortune, Quinn, Sivir, Tristana, Twitch, Varus, Vayne. Bu şampiyonlarının her birinin ayrı özellikleri olmakla birlikte hepsinin farklı skilleri bulunmaktadır. Sizlere bu şampiyonlarla ilgili en büyük tavsiyem hepsinin özelliklerini öğrenmeniz fakat kendinizin en çok alıştığı kendinizi en iyi hissettiğiniz nişancıyla veya nişancılarla oyunlar oynamanız. Şimdi ise nişancıların en büyük yardımcısı konumunda bulunan ve en çok tercih edilen destekçi şampiyonları sizlere belirtmek istiyorum. Alistar, Annie, Blitzcrank, Braum, Fiddlesticks, Janna, Karma, Kayle, Leona, Lulu, Morgana, Nami, Nunu, Sona, Soraka, Taric, Thresh, Zilean. Bu şampiyonların tümü koridorda bulunan nişancınıza ve takım savaşları içerisinde diğer takım şampiyonlarınıza da oldukça destekte bulunarak savaş içerisinde takımınıza çok büyük katkılarda bulunabilirsiniz. Sizlere en büyük tavsiyem nişancı ve destek şampiyonunuzla aranızdaki bağı kurmak ve iyi anlaşarak koridorda avantaj sağlamak. Savaş içerisinde ise takımınıza yapabileceğiniz katkıların en büyüğünü yapmak. Şampiyon rehberimizden şampiyonları öğrenip kendinize uyum sağlamak ve özellikle nişancı seçtiğiniz şampiyonlarla devamlı oynamak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır teşekkürler.

Lolde Koridorlar, Üst Koridor, Alt Koridor, Kabiliyetler