Sihirdar Vadisi

tarafından
2
Sihirdar Vadisi

Sihirdar Vadisi

Sihirdar Vadisi : League Of Legends (lol) oyununun en büyük ve en çok tercih edilen haritası olan sihirdar vadisi bütün turnuva maçlarının gerçekleştiği ana haritadır. Ayrıca bu haritada yapay zekaya karşı veya yapay zeka şampiyonlarını takımınıza ekleyebilirsiniz.

Haritada 2 takımdan oluşan beşer kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncular bulunmakla beraber mavi takım ve mor takım olarak oyuncuların savaştığı haritadır. Haritanın sol alt köşesinde mavi, sağ üst köşesinde mor takım bulunmaktadır. Her iki takımın ana üslerini bağlayan toplam 3 bölge bulunmaktadır. (Üst koridor-Top lane, Alt koridor-Bot lane, Orta koridor-Mid lane).

Lol Sihirdar Vadisi

Sihirdar Vadisi, LoL Sihirdar Vadisi, League Of Legends Sihirdar Vadisi

Sihirdar Vadisi, LoL Sihirdar Vadisi, League Of Legends Sihirdar Vadisi

Her yol üzerinde iki takımında toplam 3 kulesi olmakla beraber önleyici de bulunur (inhibitor). Kuleler rakip takımını savunmasını için büyük bir avantaj sağlar, önleyicilerin yıkılması halinde ise karşı tarafın saldırıcı gücü artmaktadır çünkü önleyiciler yıkıldığı zaman yıkan takımın minyonlarına ek olarak her tur süper minyon ilave edilir. Her yöndeki önleyicilerin yıkılması halinde her yoldan ikişer adet süper minyon gelir. Haritamızın büyük önemini taşıyan takımların ana üsleri (Nexus) vardır. Ana üslerin merkezinde(önünde) 2 adet kule (Nexus Towers) bulunmaktadır.

League Of Legends Sihirdar Vadisi

Karşı takımın Nexusu’nu patlatan takım oyunu kazanır. Son olarak haritada bulunan 3 yol üzerinde belirli aralıklarla gelen yaratıklar (Minyonlar) vardır. 7. Yaratık 3 seferde bir cannon minyon(büyük yaratık) olarak gelmektedir. Her takım bu 3 yol üzerinden gelen minyonları keserek veya karşısındaki şampiyonları katlederek para ve tecrübe kazanmaktadır. Oyuncular olabildiğince kendi kulelerini koruyup karşı tarafın kulesine hasar vererek kısaca patlatmaya çalışırlar.

Bunlara ek olarak ayrıca para ve tecrübe kazanmak için üç yolun arasında bulunan ormanda(Jungle) tarafsız yaratıkları (Neutral Monsters) öldürebilirler. Bazı yaratıkların para ve tecrübe yanında ekstra özellikler vermektedir. (Mavi ve Kırmızı) yaratık. Son olarak oyun içerisinde tab tuşuna basarak üst tarafta yaratıkların çıkış saatlerini görebilirsiniz.

Sihirdar Vadisi, LoL Sihirdar Vadisi, League Of Legends Sihirdar Vadisi

Sihirdar Büyüleri

Legaue of Legends sihirdar büyüleri oyun içindeki şampiyonlar çatışmasında oyuncular için verilen yeteneklerdir. Her oyun için 2 büyü seçme hakkı vardır. Oyuncu seviye yükseldikçe daha yetenekli daha çok büyü seçeneği elde edebilir. Büyüler özellikleriyle birlikte şunlardan oluşur :

 

Berrak Zihin

berrakzihin

(sihirdar Seviye: 1) oyun modu (klasik, aram, dominion) : şampiyonun azami manasını %40 arttırır ve ayrıca takım arkadaşlarının mana değerine de %40 katkıda bulunur.

 

Dirilt

dirilt

(sihirdar seviye: 1) oyun modu (klasik) : oyuncu şampiyonunun katledilmesinden hemen sonra takımına ait olan üsse dirilir ve kısa süreliğine hareket hızı kazanır.

 

Garnizon

garnizon

(sihirdar seviye: 1) oyun modu (dominion) : 8 saniyeliğine belli miktarda yenileme sağlar. Rakip kulenin verdiği hasarı 8 saniyeliğine %80 azaltır.

 

Hayalet

hayalet

(sihirdar seviye: 1) oyun modu (klasik,aram,dominion) : şampiyon 10 saniyeliğine birimlerin içinden geçer ve hareket hızı %27 artarak diğer şampiyonlardan 10 saniyeliğine daha hızlı koşar.

 

Şifa

sifa

(sihirdar seviye: 1) oyun modu (klasik,aram,dominion) : şampiyonun veya hedefte olan dost şampiyonun can değerini şampiyonun oyundaki seviyesine bağlı olarak 90’la 345 arası yeniler ve saniyelik hareket hızı kazandırır. Yakın zamanda dost bir şampiyon tarafından kullanılan şifadan etkilenen oyuncularda bu iyileştirme yarı yarıya azalır.

 

Arındır

arindir

(sihirdar seviye: 2) oyun modu (klasik,aram,dominion) : şampiyonunu etkileyen yavaşlatma gibi bütün engellemeleri ortadan kaldırır ve bütün engellemeleri 3 saniyeliğine %65 azaltır.

 

Çarp

carp

(sihirdar seviye: 3) oyun modu (klasik) : hedefinde olan canavara veya rakip minyona şampiyonun oyun içerisindeki seviyesine bağlı olarak 390-1000 seviyesinde hasar verir.

 

Bariyer

bariyer

(sihirdar seviye: 6) oyun modu (klasik,aram,dominion): şampiyonunu 2 saniyeliğine şampiyonun oyun içerisindeki seviyesine bağlı olarak 115-455 seviyesinde şampiyona gelen tüm hasarlardan korur.

 

Işınlan

isinlan

(sihirdar seviye: 6) oyun modu(klasik) : 3.5 saniyede şampiyonunu hedef alınan dost minyon , kule ya da toteme ışınlar kolayca istediğin bölgeye gitmeni sağlar.

 

Bitkinlik

bitkinlik

(sihirdar seviye: 8) oyun modu(klasik,aram,dominion) : hedefinde olan şampiyonu bitkin düşürerek 2.5 saniyeliğine hareket hızı ve saldırı hızını %30 azaltır. Zırh ve büyü direnci değerlerini 10 azaltır ve bu süre boyunca verdiği hasarı %40 azaltır.

 

Tutuştur

tutustur

(sihirdar seviye: 8) oyun modu(klasik,aram,dominion) : hedefte olan rakip şampiyonu 5 saniye içinde oyundaki seviyenize bağlı olarak 70-410 seviyesinde tutuşturarak gerçek hasar verir. Hedefin gittiği yeri görmenizi sağlar ve bu süre boyunca karşı şampiyonun iyileştirme etkisini azaltır.

 

Durugörü

durugoru

(sihirdar seviye: 10) oyun modu(klasik,dominion) : haritanın küçük bir bölümün görünümünü 5 saniyeliğine takımına göstermesinde yardımda bulunur.

 

Sıçra

sicra

(sihirdar seviye: 12) oyun modu(klasik,aram,dominion) : şampiyonunun belli bir sınır noktasında kısa bir mesafe ışınlanmasını sağlar.