Bayan Arkadaş İlanlarıGenelŞehir Şehir Bayan Arkadas

Hukuki Açıdan Boşanma

5 1 Oy Ver.
Üyeye Oy Ver

Hukuki Açıdan Boşanma

Ben Hande 27 yaşındayım ve Almanya  Hessen’den Yaşıyorum. Çalıştım ve mutlak bir aile erkeği arıyorum. Açık ve olumlu bir insanım. İslam benim için çok önemli !!! Almanya’da doğdum ve büyüdüm ama köklerim Erzurumda.

Ne arıyorum: Hayatta iki bacağı olan bir adam arıyorum. Ne istediğini biliyor. Kim açık ve dürüst! Birlikte bir gelecek ve bir hayat kurmaya hazır biri.

Hukuki Açıdan Boşanma
Hukuki Açıdan Boşanma

 

Boşanma, hukuki açıdan, aileyi oluşturan karı ve kocanın evlilik sözleşmesini sona erdirmek için mahkemeye müracaat ederek hakim kararı i]e birbirinden ayrılmalarıdır.

Mahkemeden tarafların boşandıklarına dair karar alınmadan eşler boşanmış sayılmazlar. Fiilen, ayrı yaşasalar bile hukuki açıdan evlidirler ve evlilik birliğinin ‘sorumluluklarını yerine getirmek zorundadırlar. Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanununda teker teker tarif edilmiştir. Bu sayılan sebeplerden en az biri gerçekleşmedikçe boşanma kararı verilemez. Bu sebepler; zina, cana kast, pek fena muamele, suç, haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı ve geçimsizliktir. Medeni Kanunumuzun 134. maddesinde ‘şiddetli geçimsizlik’ başlığı ile ifade edilen bu boşanma sebebi, 743 sayılı ve 4.5.1988 tarihli Medeni Kanunun bazı maddelerini değiştiren kanunla ‘evlilik birliğinin sarsılması veya müşterek hayatın yeniden kurulmaması’ başlığım almıştır. Türk boşanma hukukunun temel ilkeleri de kanunumuzda izah edilmiştir. Bu ilkeler özetle şunlardır: Tek eşli aile düzeni, laik hukuk anlayışı, kadın ve erkek arasındaki hukuki eşitlik, boşanma için mahkeme kararı mecburiyeti, hakimin taktır yetkisidir. Boşanma bu ilkelere bağlı olarak gerçekleşebilen bir hukuki olaydır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Mesajları Görüntüle
0
Mesaj Göndermek İstermisin ?x